Site icon crypticknwoledge.com

Notes 6

What is the value of 1980 ÷ 9 + \(\left[-77+\left\{-1980+\left(\frac{1}{4}\ of \ 7920\right)\right\}\right]\) ?

Given: The simplified value of the equation is 143.

1980 ÷ 9 + [-77 + {-1980 + (1/4 of 7290)}]

Concept used:

BODMAS rule

Calculations:

1980 ÷ 9 + [-77 + {-1980 + (1/4 × 7290)}]

⇒ 1980 ÷ 9 + [-77 + {-1980 + (7290/4)}]

⇒ 1980 ÷ 9+ [-77 + {-1980 + (1980)}]

⇒ 1980 ÷ 9+ [-77 + {-1980 + 1980}]

⇒ 1980 ÷ 9 + [-77 + {0}]

⇒ 220 + [-77]

⇒ 220 – 77 = 143

∴ The simplified value of the equation is 143.

24
The population of a country has been growing at a rate of 4% every decade. If the projected population of the country in 2030 is given as 1,58,18,400, what was the population of the country in 2000?

Given:

Population in 2030 = 15818400

Growth Rate = 4% per decade

Concept used:

Amount (A) = Principle (1 + R%)T 

Calculations:

According to the question,

A = P(1 + 4%)3 

⇒ 15818400 = P(1 + 0.04)3 

⇒ P(1.04)3 = 15818400

⇒ P = 15818400/ 1.124864 

⇒ P = 14062500

∴ The population of the country in 2000 was 14062500.

23
The average speed of a train running at a speed of 30 km/h during the first 100 km, at the speed of 40 km/h during the second 100 km and at the speed of 50 km/h during the last 100 km is nearly _____.

Given:

Speed of train during the first 100 km = 30 km/h 

Speed of train during the second 100 km = 40 km/h 

Speed of train during the third 100 km = 50 km/h 

Concept used:

Time = Distance/Speed

Calcuilations:

According to the question,

Time taken to cover first 100 kilometres = 100/30 = 1/3

Time taken to cover second 100 kilometres = 100/40 = 1/4

Time taken to cover third 100 kilometres = 100/50 = 2

Total Time Taken = 10/3 + 5/2 + 2 = (20 + 15 + 12)/6

Total Time = 47/6

Average speed = 300/(47/6) = 1800/47 = 38.29 ~ 38.30

∴ The average speed of a train is 40 km/h ~ 38.30 km/h

22
What is the largest 6-digit number divisible by 52?

Given:

The largest 6-digit number divisible by 52

Calculations:

The largest 6-digit number = 999999

Now the largest 6-digit number divisible by 52

⇒ 999999/52 = 19230.75 with remainder 39

Now,

⇒ 999999 – 39 = 999960

∴ The largest 6-digit number divisible by 52 is 999960.

21
The difference between a discount of 35% on ₹8,000 and two successive discounts of 20% and 15% on the same amount is:

Given:

Marked Price = Rs. 8000

First Discount = 35%

Successive discounts on the bill = 20% and 15%

Formula used:

S.P = [(100- Discount% ) /100] × M.P

In case of successive discounts, equivalent discount% = a + b – (ab/100)

Where, a = First discount percentage, b = Second discount percentage

Calculation:

According to the first condition,

⇒ S.P1 = [(100 – 35)/100] × 8000

⇒ S.P1 = 65/100 × 8000

⇒ S.P1 = 0.65 × 8000 = Rs. 5200

According to the second condition, 

Equivalent discount = 20 + 15 – (20 × 15/100)

Equivalent discount = (35 – 3)%

Equivalent discount = 32%

⇒ S.P2 = [(100 – 32)/100] × 8000

⇒ S.P2 = [68/100] × 8000

⇒ S.P2 = 0.68 × 8000 = Rs. 5440

Now the difference between the First condition and second condition = Rs. 5440 – Rs. 5200 = Rs. 240

∴ The difference between the First and second discounts is Rs. 240.

20
30 men can complete a piece of work in 24 days. 12 days after they started working together, 10 more men joined them. How many days will they now take to complete then remaining work?

Given:

30 men can complete a piece of work in 24 days. 

12 days later 10 more men joined them.

Concept used:

Work = Efficiency × Time

Calculations:

According to the question,

Total work = 30 × 24 = 720 units

One day work of 30 men = 1/24 units

12 days work of 30 men = 12 × 1/24 = 1/2 units

12 days later 10 more men joined them,

Total no. of men  = 30 + 10 = 40 men

Half of the work is done by 30 men then remaining work = 720/2 = 360 units

Time required to complete 360 units of work by 40 men = 360/40 = 9 days

∴ The remaining work will be completed in 9 days.

19
9832 – 172 = ?

Given:

9832 – 172 = ?

Formula used:

a2 – b2 = (a + b)(a – b)

Calculations:

(983)2 – (17)2 

⇒ (983 + 17)(983 – 17)

⇒ 1000 × 966 = 966000

∴ 9832 – 17is 966000.

18

The following pie chart shows the spending of a country on tourism in various districts during a particular year. Total spending of the country ₹15,62,000

Study the pie chart and answer the following question.

How much less money (in ₹) is spent on district C than on district E ?


Given:

Total spending of the country = ₹15,62,000

Concept used:

Percentage = (Given value/Total value) × 100

Calculations:

According to the question,

Money spent on District C = 14% of total money

⇒ District C = 14% of 1562000

⇒ District C = 14/100 × 1562000

⇒ District C = 14 × 15620 = Rs. 218680

Money spent on District C = 18% of total money

⇒ District E = 18% of 1562000

⇒ District E = 18/100 × 1562000

⇒ District E = 18 × 15620 = Rs. 281160

Now difference between money spent of district C and district E

⇒ (Money spent on District E) – (Money spent on District C)

⇒ (281160) – (218680) = Rs. 62480

∴ Rs. 62480 is spent on District C than on District E.

17
In an engineering institution, a student’s grade is assessed based on Internal tests (30%), assignments (30%) and external exams (40%). If a student scored 90% in internal tests, 95% in assignments and 75% in external exams, then the overall
grade of the student is:

Given:

Marks distribution = Internal tests (30%) + Assignments (30%) + External exams (40%) = 100%

Student Scored = 90% of internal test + 95% of Assignments + 75% of external exam

Concept used:

Percentage = (Given value/Total value) × 100

Calculations:

According to the question,

Total percentage (PT) student acquired = 90% of internal test + 95% of Assignments + 75% of external exam

⇒ PT = 90% of 30 + 95% of 30 + 75% of 40

⇒ PT = 90% × 30 + 95% × 30 + 75% × 40

⇒ PT = 0.90 × 30 + 0.95 × 30 + 0.75 × 40

⇒ PT = 27% + 28.5% + 30%

⇒ PT = 85.50%

∴ The overall grade of the student is 85.50%.

16
The average present age of four members of a family is 27 years and average increases by 3 years when one of their relatives joins them. The age of the relative is:

Given:

The average present age of four members of a family is 27 years 

Average increases by 3 years when one of their relatives joins them

Concept used:

Average value = (Sum of all the values)/Total no. values)

Calculations:

Let the age of relative be 'x'

According to the question,

Average age = [(4 × 27) + x]/5

⇒ 30 = (108 + x)/5

⇒ 108 + x = 150

⇒ x = 150 – 108 = 42 years

∴ The age of the relative is 42 years.

15
When f(x) = 15x3 – 14x2 – 4x + 10 is divided by (3x + 2), then the remainder is:

Given:

f(x) = 15x3 – 14x2 – 4x + 10 

Calculations:

According to the question,

15x3 – 14x2 – 4x + 10 – Remainder = (3x + 2) Integer

Now 

⇒ 15x3 + 10x2 – 24x2 -16x + 12x + 8 + 2

⇒ 5x2(3x + 2) – 8x(3x + 2) + 4(3x + 2) + 2

⇒ (3x + 2)(5x– 8x + 4) + 2

⇒ (3x + 2) Integer  + 2

∴ The remainder is 2.

14
Subir claimed to sell his items at only 5% above the cost of production, but used a weight that had 1 kg written on it, though it actually weighed 960 grams. What was the actual profit percentage earned by Subir?

Given:

Marked Price = 5% above CP

Concept used:

Profit% = (SP – CP)/CP × 100

Calculation:

According to the question,

Let the Cost Price of item be Rs. 1000, then 

Marked Up Price = 5% of CP + CP

⇒ MP = 1000 (1 + 5%)

⇒ MP = 1000 × 1.05 = Rs. 1050

But he Sold 960g instead of 1kg for Rs. 1050

Then CP of 960g = Rs. 960

⇒ Profit% = (1050 – 960)/960 × 100

⇒ Profit% = 90/960 × 100 = 9.375%

∴ The actual profit percentage earned by Subir is 9.375%.

13

Study the given table and answer the question that follows.

The table shows quanity of various food items used by a restaurant during four months of a year (in kg).

Food Item June  July August September
Rice 180 200 240 300
Wheat 420 400 380 350
Sugar 200 210 230 240
Pulses 250 310 320 280
Vegetables 300 320 390 370


The quantity of wheat used in the month of July is what percentage of the total quantity of food items used in June ?


Given:

The table shows quanity of various food items used by a restaurant during four months of a year (in kg).

Food Item June  July August September
Rice 180 200 240 300
Wheat 420 400 380 350
Sugar 200 210 230 240
Pulses 250 310 320 280
Vegetables 300 320 390 370


Calculations:

According to the question,

The quantity of wheat used in the month of July = 400 kg

The total quantity of food items used in June = 180 + 420 + 200 + 250 + 300 = 1350 kg

Now percentage 

⇒ (The quantity of wheat used in the month of July)/(the total quantity of food items used in June) × 100

⇒ (400)/(1350) × 100 

⇒ 0.2692 × 100 = 26.92% or 29\(\frac{{17}}{{27}}\)%

∴ The quantity of wheat used in the month of July is 26.92% or 29\(\frac{{17}}{{27}}\)% of the total quantity of food items used in June.

12

In the given figure, If ∠RPS = 25°, the value of ∠ROS is_______. 


Given:

∠RPS = 25°

∠S = ∠R = 90° [Tangent of a circle is perpendicular to the Radius]

Concept used:

Sum of all the angles of quadrilateral = 360°

Calculations:

According to the question,

in quadrilateral OSPR,

⇒ ∠ P + ∠ S + ∠ O + ∠ R = 360° 

⇒ 25° + 90° + ∠ O + 90° = 360° 

⇒ ∠ ROS = 360° – 205° = 155°

∴ The value of ∠ROS is 155°. 

11
The volume of a cone of radius 13 cm is 507 π cm3. Find its height.

Given:

The volume of a cone = 507 π cm3.

Radius (r) of cone = 13 cm 

Formula used:

Volume of cone = 1/3 πr2H

Where, r = radius

H = Height

Calculations:

According to the question,

Volume of cone = 1/3π(13)2H

⇒ 507 π  = (1/3)×(169 π)H

⇒ H = (507 × 3)/169

⇒ H = 1521/169 = 9 cm

∴ The height of the cone is 9 cm.

10
What is the fourth proportional to 16, 24, 8?

Given:

16 : 24 :: 8 : ?

Calculations:

Let the fourth proportion be x

16: 24 :: 8: x

⇒ 16/24 = 8/x

⇒ x = 8 × 24/16 

⇒ x = 24/2 = 12

∴ The fourth proportion is 12.

9
Which of the following can be a rationalising factor of ( \(\sqrt 2 \) + \(\sqrt 3\) + \(\sqrt 5\)) ?

Given:

(√2 + √3 + √5)

Calculations:

(√2 + √3 + √5)(√2 + √3 – √5) √6

⇒ (2 + √6 – √10 + √6 + 3 – √15 + √10 + √15 – 5)√6

⇒ (2√6)√6 = 12

Here, 12 is rational number

∴ The rationalising factor of (√2 + √3 + √5) is (√2 + √3 – √5)√6. 

8
The price of a tablet is first increased by 10%, and then decreased by 2.5% due to reduction in sales. What is the net percentage change in the final price of the tablet?

Given:

The price of a tablet is first increased by = 10%

The price of a tablet is then decreased by = 2.5% 

Concept used:

Overall discount = (A + B) – (AB/100)

Calculations:

According to the question,

DIscount = (10 – 2.5) – (10 × 2.5)/100 

⇒ D = (7.5) – (25/100)

⇒ D = (7.5) – (0.25) = 7.25%

∴ The net percentage change in the final price of the tablet is increased by 7.25%.

7
The price of a cell phone is ₹20,000. On Sundays, the shopkeeper offers a cash discount of ₹1,000 on the purchase of the cell phone. Further, if someone purchases it through a credit card, he gives 5% additional discount. If someone is purchasing the  cell phone on a Sunday through a credit card, then how much does he/she have to pay?

Given:

Actual price of phone = Rs. 20000

Sunday discount = Rs. 1000

Credit card discount = 5%

Concept used:

Percentage = Lower value/Upper value × 100

Calculations:

According to the question,

Price of Phone on sunday = Actual Price – Sunday discount = 20000 – 1000 = 19000

Price of Phone on sunday with credit card 

⇒ Price (1 – Discount%)

⇒ 19000 (1 – 0.05)

⇒ 19000 × 0.95 = Rs. 18050

∴ The price of phone on sunday with credit card on discount will be Rs. 18050. 

6
A thief is noticed by a policeman from a distance of 650 m. The thief starts running and the policeman chases him. The thief and the policeman run at the rate of 8 km and 10.5 km per hour, respectively. The distance (in metres) between them after 12 minutes is:

Given:

Distance between theif and police = 650 m

Speed of theif = 8 km/h

Speed of police = 10.5 km/h

Concept used:

Speed = Distance/Time 

Speed of theif = 8km/h × 5/18 = 20/9 m/s

Speed of police = 10.5km/h × 5/18 = 17.5/6 m/s

Calculations:

According to the question,

⇒ Distance traveled by theif in 12 mins = 20/9 × (12 × 60)  = 14400/9 = 1600 m

⇒ Distance traveled by police in 12 mins = 17.5/6 × (12 × 60)  = 14400/9 = 2100 m

⇒ Distance between theif and police after 12 mins = (Initial distance + distance traveled by theif in 12 mins) – (Distance traveled by police in 12 mins)

⇒ Distance  = (650 + 1600) – 2100 = 2250 – 2100 = 150 m

∴ The distance (in metres) between them after 12 minutes is 150 m.

5

The table below gives the numbers (in thousand) of different types of geysers sold by a company in six consecutive years.

Year Types
A B C D E
2007 75 122 103 98 95
2008 100 102 103 112 102
2009 105 108 112 109 108
2010 100 189 123 102 122
2011 95 123 102 124 124
2012 85 145 134 134 145

 

What is the difference in the number of type B geysers sold in 2010 and 2012 ? 


Given:

The table below gives the numbers (in thousand) of different types of geysers sold by a company in six consecutive years.

Year Types
A B C D E
2007 75 122 103 98 95
2008 100 102 103 112 102
2009 105 108 112 109 108
2010 100 189 123 102 122
2011 95 123 102 124 124
2012 85 145 134 134 145

 

Calculations:

According to the question,

The number of type B geysers sold in 2010 = 189000 units

The number of type B geysers sold in 2012 = 145000 units

The difference in the number of type B geysers sold in 2010 and 2012

⇒ 189000 – 145000 = 44000 units

∴ The difference in the number of type B geysers sold in 2010 and 2012 is 44000 units.

4
Find the total surface area of a closed hemisphere whose radius is 3.5 cm. (Use π = 22/7)

Given:

Radius (r) of the hemisphere = 3.5 cm

Formula used:

Total surface area of a closed hemisphere = 3πr2 

Calculations:

According to the question,

TSA = 3π(3.5)2 

⇒ TSA = 3 × 22/7 × 12.25

⇒ TSA = 808.5/7 = 115.5 cm2 

∴ The total surface area of a closed hemisphere is 115.5 cm2.

3
The frustum of a right circular cone has the radius of the base as 5 cm, radius of the top as 3 cm, and height as 6 cm. What is its volume?

Given:

Radius of the base (R) = 5 cm 

Radius of the top (r) = 3 cm

Height (H) of frustum = 6 cm

Formula used:

Volume of Frustum (V) = 1/3 πH (R2 + Rr + r2)

Calculations:

According to the question,

Volume of Frustum = 1/3 π × 6 × [(5)2 + (5 × 3) + (3)2]

⇒ V = π × 2 × [25 + 15 + 9]

⇒ V = π × 2 × [49] = 98π cm3 

∴ The volume of frustum is 98π cm3. 

2
If cos 2A = sin 75°, then the smallest positive value of A is:

Given:

Cos 2A = sin 75°

Concept used:

Cos θ  = Sin (90 – θ)

Calculations:

According to the question,

Cos 2A = Sin 75° 

⇒ Sin (90°- 2A) = Sin (75°) 

Removing Sin From LHS and RHS 

⇒ 90° – 2A = 75° 

⇒ 2A = 90° – 75° 

⇒ 2A = 15° 

⇒ A = 15/2 = 7.5° 

∴ The smallest positive value of A is 7.5°.

1
In an election, there were three candidates: A, B and C. 10% of the eligible voters did not vote. Out of those who voted, 45% voted for A, 35% voted for B and the remaining 20% voted for C. 30% of the votes polled for A and 20% of the votes polled for B were later deemed invalid, while all the votes polled for C were deemed valid. If A got 882 more valid votes than B did, how many valid votes did C receive?

Given: 

45% voted for A, 35% voted for B and the remaining 20% voted for C.

30% of the votes polled for A and 20% of the votes polled for B were later deemed invalid,

A got 882 more valid votes than B 

Calculations:

According to the question,

Let the total votes be 'x'

882 = (Valid votes of A) – (Valid votes of B)

⇒ 882 = (70% of 45% of 90% of x) – (80% of 35% of 90% of x)

⇒ 882 = (x × 90 × 10 × 5)/1000000 (7 × 9 – 8 × 7)

⇒ 882 = (4500x)/1000000 × (63 – 56)

⇒ 882 = (45x)/10000 × (7)

⇒ x = (882 × 10000)/(7 × 45)

⇒ x = 14 × 2000 = 28000 votes

Now, valid votes did C recieve

Votes of C = 20% of 90% of valid votes

⇒ Votes of C = 20% × 90% × 28000 

⇒ Votes of C = 0.20 × 0.90 × 28000 

⇒ Votes of C = 0.20 × 25200 = 5040 votes

∴ Valid votes of C is 5040.

0
Exit mobile version